V stredu 20. apríla sa na pôde našej fakulty objavil jeden z mála investigatívnych novinárov na Slovensku, výrazná postava v procese zverejnenia spisu Gorila a člen redakcie denníka SME Tom Nicholson.
Organizátor eventu, študent Patrik Sopóci, o stretnutí napísal:
„V stave hlbokej frustrácie z množstva teoretických, dookola opakujúcich sa prezentácií, som sa rozhodol pozvať na našu fakultu niekoho z reálnej praxe. Do rany (neobyčajne vhodná fráza) mi padol Tom Nicholson, ktorého som náhodne stretol v kaviarni, v ktorej pracujem. Jeho prednáška o stave investigatívnej žurnalistiky na Slovensku ma stála presne jedno pivo a dva kopčeky vanilkovej zmrzliny.
Prítomným študentom objasnil Tom rozdiely medzi prácou klasického novinára a toho investigatívneho. Ten investigatívny svojim spôsobom supluje činnosť štátnych zložiek, úradov, kontroluje a hľadá, kto a kde sa snaží nájsť nelegálnu dieru v systéme. Takéto články sa nedajú napísať za jeden deň, preto má investigatívny novinár špecifický pracovný čas. Musí overovať zdroje a fakty.
Práve zdroje sú pre túto prácu nesmierne dôležité. Ak nemáte kontakty, veľa toho nezistíte. Tom na niekoľkých príkladoch uviedol, aké je náročné nájsť zdroj a získať si jeho dôveru. Miestami je to podľa neho práca pre naozaj silné žalúdky (doslova).
Napriek vážnosti tém ich podával veľmi mladíckym spôsobom. Výberom fráz trafil svoju cieľovú skupinu ako klinec po hlavičke. Nezvyčajné ticho v Kine OKO len občas preťal milý smiech osadenstva, najmä keď Kanaďan vo svojom prejave zanadával po slovensky.
Investigatívna žurnalistika na Slovensku prináša podľa Toma mnohé úskalia a riziká. Tlaky a nedôvera nemusia vyslovene prichádzať len zvonku. Zmysel a postupy vašej práce často nepochopia ani kolegovia alebo najbližšie okolie. Napriek tomu si Tom Nicholson nevie predstaviť, že by dnes robil niečo iné. Vlna otázok, ktorá sa na neho spustila po prednáške, svedčí o zmysle celého eventu. Možno práve takéto chrobáky v hlave vnesú život do novej generácie slovenskej investigatívy.“