Na Slovensku fotil drevené kostolíky, portréty známych osobností aj Rómov, v Zimbabwe portrétoval deti s AIDS, v Brazílii karneval, fotil Paríž či New York. 16. júna by sa Tibor Huszár, fotograf a bývalý pedagóg FMK, dožil 70 rokov.
Huszár začal v roku 2003 odovzdávať svoje remeslo do rúk mladším. Na Fakultu masmediálnej komunikácie UCM v Trnave ho prilákal jeho kamarát Slavomír Magál, vtedajší vedúci Katedry umeleckej komunikácie: „Pôvodne nemal pedagogické ambície, ale keď som ho zoznámil s Mariánom Matyášom, ešte ako s naším študentom, tak sa nadchol a sľúbil, že to skúsi. Potom ho už samotní študenti dostali svojou usilovnosťou a talentom. Dokonca keď začal učiť u nás, chceli ho získať konkurenčné školy. Jednej z nich sa to nakoniec podarilo, lebo mu sľúbili vysokú akademickú funkciu. Vzápätí to však oľutoval a vrátil sa.“
Ako pedagóg preferoval skôr praktický štýl výučby. Brával študentov na workshopy na lazy k Lučencu, kde ich okrem fotenia učil aj umeniu žiť. „Nebol ten typ, ktorý by došiel do prednáškovej sály a hurá, poďme učiť. Vždy si vytipoval pár ľudí, ktorým sa venoval viac. Neobľuboval davy,“ vysvetľuje Roman Pavlovič, Huszárov kolega, a dodáva, že na predmet chceli robievať aj výberové konanie, pretože fotku si dával vtedy hocikto, aby získal kredity.
Najvýznamnejším projektom, na ktorom sa Huszár podieľal spolu s kolegami boli ročenky Muuza či Kone FMK, ale i publikácia Medzi kvapkami dažďa – autisti. Podľa Magála Huszár na školu priniesol svetovosť a svetáckosť, bonvivánstvo aj pokoru pred umením. K rozvoju fotografie ako predmetu na FMK pomohol predovšetkým tým, že študentom ukázal príklad.
Tibor Husár zomrel 11. septembra 2013 v Modre vo veku 61 rokov. Prečítajte si o ňom spomienkový text v atteliéri či v EJMAP-e.
Zdroj titulnej foto: TASR