tetris

Štvorce, ktoré zmenili svet. Tetris oslavuje 40 rokov!

Hra Tetris stále fascinuje hráčky a hráčov po celom svete. Ako na ňu spomínajú naši pedagógovia a pedagogička?

Tetris, jedna z najznámejších a najobľúbenejších hier všetkých čias, oslavuje 40 rokov. Jej príbeh sa začal v roku 1984, kedy ju vymyslel sovietsky vedec Alexej Pažitnov. Prvú verziu hry naprogramoval pre počítač vyrobený v Sovietskom zväze – Elektronika 60. Z neho sa neskôr Tetris rozšíril na nespočetné množstvo platforiem a získal si srdcia hráčok a hráčov po celom svete. Dnes by sme ho mohli označiť za kultúrny fenomén s nehynúcou ambíciou oslovovať nové fanúšičky a fanúšikov.

V súvislosti s dnešným sviatkom sme oslovili našich pedagógov a pedagogičku, menovite Magdalénu Švecovú, Michala Kabáta a Miroslava Macáka z Katedry digitálnych hier. Okrem iného nás zaujímalo napríklad to, aké spomienky sa im s touto hrou spájajú a v čom spočíva jej výnimočnosť.

Tetris a rivalita v rodinách

Atrapu hry sme dostali na jedny Vianoce, už si ale nepamätám, koľko som mala rokov. Čo si však pamätám, je, že sme sa celé sviatky až do nového roku s rodičmi aj bratom hádali, kto sa bude hrať, kto bude v poradí. Hra nás totálne pohltila,“ uviedla Švecová. „Bolo to fakt drsné. Aj sme sa porovnávali, kto má vyššie skóre,“ dodala.

Kabát hral Tetris prvýkrát v 90. rokoch na zariadení, ktoré bolo lacnou kópiou Nintendo Game Boy: „Zariadenie mu bolo tvarom podobné, ale obsahovalo len podstatne jednoduchšie hry založené na logike Tetrisu a rozlíšení, ktoré poskytovala jeho herná plocha. Pre potreby obídenia copyrightu sa označovalo ako Brick Game.

tetris oslavuje výročie

Slávny Game Boy a kultovka Tetris. Zdroj: Unsplash

S Tetrisom som sa prvýkrát stretol ešte ako škôlkar asi rovnako ako väčšina Slovákov: v podobe zelenej priesvitnej plastovej konzoly na čínskych trhoch. A aj keď konzolu kúpili rodičia pôvodne pre mňa, párkrát som sa na nej zahral a rýchlo som sa vrátil späť k hračkám a kresleným seriálom,“ spomína na svoje prvé momenty s hrou Macák.

Na Tetris sa však namotal môj otec, ktorý pri tom vedel stráviť hodiny. Skôr než vlastné spomienky sa mi s Tetrisom spája obraz môjho otca, ako drví v posteli a mama ho napomína, či zas plánuje celý deň len hrať. Vždy mi hrdo oznámil, keď spravil nový rekord. Aj keď ho táto mánia držala asi len dva mesiace, veľmi živo na to spomínam,“ opísal svoje spomienky Macák. Priznal, že ani časom ho táto hra neuchvátila, keďže obľubuje skôr príbehovky.

Je z čoho vyberať

Okrem klasického Tetrisu existuje aj mnoho jeho alternatív či modernejších spracovaní. Napríklad Tetris 99 s prvkami battle royale, Not Tetris 2, v ktorej sa bloky správajú podľa fyzikálnych zákonov, či 3D verzia Tetrisu s názvom Tetrisphere. Podľa Macáka je zaujímavý aj kriticky oceňovaný Tetris Effect, ktorý je vraj na VR veľmi silný zážitok. Tieto nové verzie podľa neho poukazujú na to, že záujem zo strany hráčok a hráčov neustále pretrváva.

Možností je skrátka nepreberný počet. „Tetris dostal mnoho nových dimenzií a spracovaní, ale jeho čaro tkvie v pôvodnej mechanike,“ uviedol Kabát. Aj podľa Macáka ostáva základ hry rovnaký: „Pridávajú sa vizuálne efekty, platformy, na ktorých sa dá hrať, módy pre viacerých hráčov, no aj napriek tomu sa jadro hry od počiatku nezmenilo.

Kabát si vyskúšal množstvo rôznych verzií tejto klasiky, ale podľa jeho slov – s výnimkou multiplayerovej versus a co-op verzie – nepriniesli inovatívny herný zážitok. Spomínaný Tetris 99 si nedávno vyskúšal aj Macák. „Zahral som si pár hier a s údivom som skončil v top 10, no nemôžem povedať, že by ma lákalo pravidelne sa k hre vracať,“ priznal sa.

tetris oslavuje výročie

Obrázok z hry Tetris Effect: Connected. Zdroj: Enhance

Tetris reflektoval dobu

Titul je podľa Kabáta nevšedný práve kombináciou rôznych funkčných mechanizmov. „Výnimočnosť z hľadiska histórie je v tom, že ide asi o jedinú hru z éry Sovietskeho zväzu, ktorá prerazila na Západe,“ uviedol a odporučil komiksovú knihu s názvom Tetris – hra, ktorá zmenila dejiny, ktorá tento príbeh približuje zaujímavým a prístupným spôsobom. „Je to jednoduchý koncept stavania kociek, ktorý sa dá variovať na mnoho spôsobov,“ uviedla Švecová.

Zaujímavý pohľad na hru ako takú poskytol Kabát: „Páči sa mi vysvetlenie z teórie hier, ktoré hovorí, že každá ikonická hra reflektuje dobu, v ktorej vznikala a pripravuje deti na život v nej. Tetris imituje úradnícku prácu, ktorá spočíva v nekonečnom pribúdaní repetitívnych úloh a ich spracúvaní pri narastajúcej rýchlosti.“ Za ďalší príklad uviedol Minecraft. Ten pripravuje deti na dobu, kedy bude možné akýkoľvek materiál pretvoriť na niečo iné, ak budú vedieť, ako na to.

Ponúka aj psychologické benefity

Ak ste ešte neskúsili hrať Tetris, podľa Macáka by ste mu určite mali dať šancu. Stačí pár minút a pokusov na to, aby ste pochopili, prečo bol a stále je taký špeciálny. „Pri toľkých variáciách, ktoré sú dnes na trhu dostupné, by ani pre nováčika nemal byť problém dostať sa ku hre,“ dodal.

Výhodou Tetrisu je podľa Švecovej aj to, že pri hraní môže pozerať aj televízor, prípadne robiť niečo iné, hoci miera sústredenia je dôležitá. „Tetris uspokojuje moju poruchu ukladať veci v určitom systéme do poriadku,“ poznamenala s humorom. „Spôsob, akým viem dnes upratať veci do krabice, kufra auta alebo miestnosti, som zrejme v ranom veku pochytil práve tu,“ uviedol pre zmenu Kabát. Výhody sa však v tomto bode nekončia.

Existuje viacero štúdií, ktoré potvrdzujú psychologické benefity, ktoré Tetris hráčkam a hráčom prináša. Portál National Geographic napríklad poukázal na štúdiu, podľa ktorej Tetris môže pomôcť pri zlepšení priestorového vnímania a dokonca znižovať nepríjemné stavy u ľudí, ktorí trpia posttraumatickou stresovou poruchou (skrátene PTSD).

Švecová, ktorá sa už niekoľko rokov venuje seniorom, okrem iného aj v kontexte dopadu hier na ich schopnosti, tiež upozorňuje na výhody Tetrisu: „Je to fajn hra na udržanie jemnej motoriky aj na zlepšenie pozornosti a udržanie kognitívnych funkcií, ktoré vekom slabnú.“ Sama priznala, že v mladšom veku, keď bola aktívnou hráčkou tohto titulu, si všímala, ako ju hra naučila rozmýšľať viac šachovo, teda myslieť dopredu v rámci jednotlivých ťahov.

zaujímavosti o tetrise

Zopár zaujímavostí o Tetrise. Zdroj: Mária Dolniaková

Je Tetris nesmrteľný?

Aj keď mňa samého Tetris až tak nebaví, jeho dopad na herný priemysel sa nedá zaprieť. Verzia pre Game Boy pomohla tejto konzole preraziť na globálnom trhu. Dodnes sa často označuje ako ,najpredávanejšia hra na svete‘, aj keď sa pri tomto údaji miešajú dokopy rôzne verzie naprieč veľkým množstvom platforiem. No niektoré ,hity‘ z minulosti sú pre moderné publiká nezaujímavé, niekedy až nehrateľné. Tetris svojou kombináciou jednoduchého dizajnu a neustále rastúcej náročnosti dokáže hráčov stále osloviť a hlavne zabaviť,“ vysvetlil Macák.

Podľa Kabáta bude Tetris aj v budúcnosti populárnejší než väčšina nových hier, ale zároveň už asi nikdy nebude taký mainstreamový, ako v dobe, keď nemal toľko konkurencie. „Ide o miliónový koncept, ktorý si vždy nájde nových a nových fanúšikov. A, samozrejme, zostanú mu aj verní nostalgici ako ja,“ dodala Švecová.

Tetris dokázal svojou jednoduchosťou a genialitou prekonať hranice času. Cítite ten závan nostalgie? Ak máte chvíľku, prečo si nepripomenúť staré časy a nevyskúšať si zopár kôl Tetrisu? Hru si môžete zahrať napríklad na stránke Retro Games.

Zdroj titulnej fotografie: Matej Majerský