Tento rok sa na konferencii zúčastnilo dokopy až 29 študentiek a študentov.
Účastníčky a účastníci dostali priestor prezentovať svoje výskumné projekty, umelecké diela a odborné práce. Od komisií, ktoré hodnotili jednotlivé práce, dostali cennú spätnú väzbu. Tí najlepší získali aj ocenenie.
Študentstvo bolo podľa zamerania rozdelené do troch sekcií: marketingová komunikácia, médiá a komunikácia, umelecká komunikácia a digitálne hry. „Kvalita prác prezentovaných na tohtoročnej ŠVOaUK bola až na pár výnimiek veľmi vysoká. Praktické výstupy boli prepracované s potenciálom zaujať aj mimo akademickej pôdy, zatiaľ čo teoreticko-empirické práce boli premyslené a dobre vyargumentované,“ uviedol člen jednej z komisií Miroslav Macák.
Zároveň vyzdvihol prácu Dominiky Kimličkovej, ktorá získala prvé miesto v sekcii umelecká komunikácia a digitálne hry: „Okrem samotného aplikačného výstupu v jej práci nechýbal ani podrobný rozbor konkurencie, analýza daných diel a aplikačný výstup priamo reagoval na nedostatky podobných produktov na trhu,“ vysvetlil Macák.
Zoznam všetkých výhercov nájdete na oficiálnej stránke ŠVOaUK.
Práce sú stále kvalitnejšie
„Kvalita ide každým rokom hore,“ hodnotí úroveň prác tohtoročnej konferencie člen komisie Tomáš Farkaš. „Vnímam obrovský kvalitatívny nárast študentských výstupov. Je to podľa mňa podmienené aj tým, že sa zároveň vyvíja doba a technológie. V čase, keď som študoval ja (čo je približne 22 rokov v minulosti), nehrozilo, že by študentstvo dokázalo v priebehu semestra vytvoriť kvalitnú digitálnu hru alebo natočiť film, ktorý by mohol ísť rovno na televízne obrazovky. Teraz to však študentky a študenti bežne robia a ja som šťastný, že môžem mať tú česť ich práce sledovať zblízka, či dokonca hodnotiť,“ dodal Farkaš.
Na Študentskej vedeckej, odbornej a umeleckej konferencii sa tento rok zúčastnilo dokopy 29 študentiek a študentov. „Ak bude záujem zo strany študentstva taký vysoký, ako bol tento rok, dúfam, že počas budúcich ročníkov sa budú deliť práce nielen podľa katedry, ale aj podľa zamerania. Bolo veľmi náročné porovnávať aplikačné práce s teoretickými a objektívne ich hodnotiť v rovnakej kategórii,“ uviedol napokon Macák.
Ako zvládnuť prezentovanie pred komisiou?
ŠVOaUK možno podľa Farkaša považovať za odľahčenú verziu štátnicovej obhajoby práce. To je cítiť aj na atmosfére, ktorú so sebou prináša. Prezentovanie pred publikom a odbornou komisiou môže byť občas stresujúce, avšak netreba sa báť.
„Prezentáciu si treba určite užiť – nádych, výdych – a zbaviť sa stresu. Je to priestor, kde majú študentky a študenti jedinečnú možnosť predstaviť svoje pracovné postupy a vedecké metódy, zaujať komisiu a ukázať to najlepšie zo svojej práce. Prezentácia by mala spĺňať všetky predpísané štandardy a metodiku. Komisia kvalitnú prezentáciu určite ocení,“ radí Ján Proner, ktorý bol tento rok členom jednej z komisií. Zároveň podotkol, že netreba zabúdať ani na úsmev na tvári.
Zdroj fotografií: Adam Kysler