reč tela amerických prezidentov

Doktorka Škvareninová v Interview :24: Ak niekto verbálne hovorí niečo iné ako rečou tela, klame

Fotografia D. Trumpa po minulotýždňovom neúspešnom atentáte sa podľa nej možno zapíše do histórie vyučovania neverbálnej komunikácie. Aj o nej rozprávala Oľga Škvareninová v relácii Interview :24.

Interview :24 reaguje na aktuálne alebo nadčasové témy rezonujúce vo verejnom priestore, v politike, na sociálnych sieťach, v médiách. Približuje zaujímavých hostí, osobnosti, ich myšlienky, život. Relevantní respondenti tiež môžu hovoriť o najrôznejších spoločensko-politických otázkach.

Doktorku Oľgu Škvareninovú, našu pedagogičku z katedry jazykovej komunikácie, pozvali ako odborníčku na neverbálnu komunikáciu. S moderátorkou Martou Jančkárovou sa rozprávali o reči tela amerických prezidentov Bidena, Trumpa, Nixona, Kennedyho, Cintona. Škvareninová analyzovala aj reč tela Trumpa na fotografii po pokuse o atentát na neho, ale hovorili i o reči tela našich politikov a tiež o vyučovaní neverbálnej komunikácie na FMK UCM v Trnave.

Ikonická fotografia, ktorá sa zapíše do histórie

V sobotu 13. júla sa útočník pokúsil zastreliť niekdajšiu hlavu štátu a súčasného republikánskeho kandidáta do nadchádzajúcich prezidentských volieb Spojených štátov amerických Donalda Trumpa. Ten vyviazol so zranením ucha. Incident sa stal na predvolebnom mítingu v pensylvánskom meste Butler, strelec zabil jedného účastníka akcie a ďalších zranil.

Bezprostredne po útoku sa v médiách i na sociálnych sieťach objavili fotografie, pričom jedna z nich vyniká. Zobrazuje Trumpa so zakrvavenou tvárou a zaťatou päsťou.

Prečo je reč tela dôležitá? Škvareninová v relácii hovorí okrem iného aj tom, že prispela i k výsledkom našich posledných prezidentských volieb. Zdroj: screenshot z rtvs.sk

Je to možno ikonická fotografia, ktorá sa zapíše do histórie vyučovania neverbálnej komunikácie,“ hovorí o snímke Škvareninová. Zaujímavé podľa nej je, že na nej nevidieť strach. „Keď sa bojíme, pokožka tváre nám zbledne, aj ak je opálená. Pri Trumpovi tento strach nie je vidieť. Na fotografii je vidieť skôr hnev, agresivitu, sebapotvrdenie jeho vlastných názorov. Ikonická je tiež vlajka USA,“ približuje odborníčka.

Analyzuje aj samotné gesto zaťatej päste. Všíma si, že ruka je zovretá v päsť takým spôsobom, že palec nie je zakrytý a smeruje nahor. Keby bol zakrytý a zvyšné prsty by ho obopínali, podľa nej by to znamenalo, že stráca vôľu a silu ďalej bojovať.

Dôležité je všimnúť si nielen zaťatú päsť, ale aj detaily, ako napríklad schovaný palec. Aj z toho niečo vyčítala odborníčka na neverbálnu komunikáciu. Zdroj: screenshot z rtvs.sk

To, že palec smeruje nahor a prekrýva len jeden zo štyroch zvyšných prstov, znamená silu jeho ega, jeho vzdor, hnev a agresiu. (…) Ide o človeka, ktorý rád prezentuje svoje myšlienky bez ohľadu na to, čo bude nasledovať. Toto vidieť aj na jeho verbálnej komunikácii,“ vysvetľuje naša pedagogička. Dodáva, že je sám sebou a má veľkú emocionálnu silu.

V relácii Interview :24 hovorí tiež o tom:
  • čo znamenajú Trumpove jemne zovreté pery,
  • čo sa dá vyčítať z neverbálneho prejavu bývalého amerického prezidenta Richarda Nixona, keď hovoril o škandále Watergate,
  • čo je vidieť na gestách a mimike ďalšieho exprezidenta USA Billa Clintona počas toho, ako vyvracal obvinenia zo sexuálneho obťažovania a popieral aféru s Monicou Lewinskou,
  • prečo v prvej politickej televíznej debate vyhral J. F. Kennedy nad Richardom Nixonom,
  • čo hovorí reč tela Donalda Trumpa a Joea Bidena počas televíznej debaty na CNN,
  • ako sú na tom s neverbálnou komunikáciou naši politici,
  • čo učí naše študentky a študentov
  • a o mnohom ďalšom.

» Pozrite si celú epizódu tejto relácie na rtvs.sk.