projekty na fmk

FMK sa môže pochváliť schválením viacerých vedeckovýskumných projektov

Leto pre väčšinu ľudí znamená čas oddychu, relaxu a načerpania nových síl. Na našej fakulte sme však ani počas tohto obdobia nezaháľali.

S hrdosťou môžeme oznámiť, že naše úsilie a nasadenie v priebehu uplynulého akademického roka prinieslo konkrétne výsledky v podobe úspešného získania niekoľkých významných projektových grantov, ktoré posunú našu fakultu o krok ďalej v oblasti výskumu a vzdelávania.

Naša fakulta uspela v získaní finančných prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti SR v rámci projektov:

  • Štipendiá pre excelentných výskumníkov R2-R4 (zodpovední riešitelia: Mgr. Norbert Vrabec, PhD., JUDr. PhDr. Martin Solík, PhD., Mgr. Alexandra Rysuľová, PhD., PhDr. Michal Kubovics, PhD., Mgr. et Bc. Lucia Škripcová, PhD., Mgr. Miroslav Kapec, PhD.,),
  • Kapitálový booster pre schémy na podporu výskumu a vývoja (zodpovedný riešiteľ: PhDr. Ľudmila Čábyová, PhD.),
  • „Matching“ granty ku zdrojom získaným v rámci programu Horizont 2020 a Horizont Európa (zodpovedný riešiteľ: PhDr. Ľudmila Čábyová, PhD.).

Tieto projekty sú dôležité pre rozvoj infraštruktúry a modernizáciu vzdelávacieho prostredia na našej fakulte, čo nám umožní poskytovať kvalitnejšie a efektívnejšie vzdelávanie.

Okrem toho sme v priebehu leta úspešne získali medzinárodný grant v rámci programu Erasmus+ KA220 – Kooperačné partnerstvá:

  • Projekt Learn to Play for the Future, ktorého hlavnou zodpovednou riešiteľkou je Mgr. Magdaléna Švecová, PhD., sa zameriava na zlepšenie vzdelávania pomocou digitálnych aj nedigitálnych metód aktívneho učenia vrátane gamifikácie na zvýšenie motivácie a angažovanosti študentov. Partnermi projektu sú University of Bielsko – Biala v Poľsku, South-Eastern Finland University of Applied Sciences, Univerzita Komenského v Bratislave a agentúra Impact Games.

V neposlednom rade medzi úspešné projekty radíme aj získané 3 granty APVV:

  • Prvým z nich je projekt SK-BG-23-0001 Médiá, sociálne hodnoty a dezinformácie v 21. storočí. Projekt skúma mediálnu pluralitu v Slovenskej republike a Bulharsku, zameriavajúc sa na hodnotové modely a negatívne trendy ako dezinformácie a nenávistné prejavy. Zodpovedným riešiteľom v bilaterálnom projekte je prof. PhDr. Slavomír Gálik, PhD.
  • APVV-23-0612 Kreativita ako zdroj profylaxie voči mediálnym hoaxom, ktorý skúma, ako kreativita a jej vlastnosti ovplyvňujú náchylnosť k hoaxom. Zameriava sa na rôzne faktory, ktoré prispievajú k šíreniu dezinformácií a zároveň plánuje vytvoriť intervencie pre najohrozenejšie skupiny. Pedagógovia, ktorí sa priamo podieľajú na riešení projektu z našej fakulty, sú prof. PhDr. Slavomír Gálik, PhD., prof. Mgr. Lucia Spálová, PhD., a doc. Łukasz Wojciechowski, PhD. Žiadateľskou organizáciou je Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre – Filozofická fakulta v spolupráci s našou fakultou.
  • Ďalším schváleným projektom tohto typu je projekt APVV-23-0172 Digitálni domorodci a príležitosti a riziká online prostredia. Projekt skúma používanie internetu u detí a adolescentov vo veku 9 – 17 rokov, zameriava sa na príležitosti a riziká vrátane kyberšikany a online bezpečnosti. Žiadateľskou organizáciou je Katolícka univerzita v Ružomberku – Filozofická fakulta v spolupráci s pedagogickou fakultou v Ružomberku a našou fakultou. Z FMK sa priamo na riešení projektu podieľa prof. Mgr. Norbert Vrabec, PhD.

Tieto úspechy sú výsledkom našej spoločnej snahy, odbornosti a intenzívnej práce počas uplynulých mesiacov. Tešíme sa, že môžeme pokračovať v našom poslaní a prinášať nové poznatky a riešenia do vzdelávacieho a výskumného prostredia. Veríme, že naše projekty budú mať pozitívny dopad nielen na našich študentov a zamestnancov, ale aj na širšiu spoločnosť.

Zdroj titulnej foto: unsplash.com