Otec národa a jeho deti: Študentka vytvorila špeciálnu prílohu atteliéru o mečiarizme

Ide o praktický výstup bakalárskej práce. V prílohe nájdete longform o Mečiarových amnestiách, prehľadnú infografiku, anketu aj rozhovor s novinárkou Ľubou Lesnou.

Bernadetta Čaranová, šéfredaktorka univerzitného časopisu atteliér a v súčasnosti študentka 1. ročníka na magisterskom stupni, v uplynulom roku úspešne obhájila bakalársku prácu venujúcu sa ére mečiarizmu a turbulentným 90. rokom.

V osnovách dejepisu máme extrémne medzery. Študenti stredných škôl zmaturujú a nevedia, čo sa dialo po SNP. Ani ja som to nevedela. Poznáme pojmy zavlečenie Michala Kováča ml., vražda Róberta Remiáša alebo Mečiarove amnestie. Ale nevieme, prečo uniesli prezidentovho syna, prečo prišiel Remiáš o život alebo prečo boli Mečiarove amnestie problém,“ hovorí Čaranová.

Čo sa dialo v 90. rokoch

Na pätnástich stranách sa venovala okolnostiam zavlečenia prezidentovho syna do Rakúska, zmareného referenda z roku 1997, 25 rokom Mečiarových amnestií. Spracovala tiež anketu s pamätníkmi z Trnavy, Bratislavy, Senca aj Brna, ktorých sa pýtala na názor ohľadom rozdelenia Československa, v čom bolo pre obe krajiny výhodné, čo bolo podľa nich najväčším problémom a či sa o ňom malo rozhodnúť referendom. 

Súčasťou prílohy je aj rozhovor s Ľubou Lesnou, ktorá počas éry mečiarizmu pracovala ako redaktorka v Rádiu Slobodná Európa. V rozhovore opisuje, ako ju sledovala Slovenská informačná služba, ale aj to, ako ju chcel Vladimír Mečiar udrieť počas živého prenosu.

mečiarizmus

Ak sa vám printová verzia neušla, prescrollujte stránky na webe. Zdroj: Eva Kramara Jonisová

„Príloha, ktorú sme dali s Patrikom (Patrik Friedmann, šéfgrafik atteliéru – pozn. red.) dokopy, nie je najúchvatnejší novinársky výstup, aký ste kedy čítali. Je to pokus. Chyby sme odstraňovali za pochodu a postupne sa učili, čo funguje a čo nie. A niekedy aj zabudli, že časopis má zadnú stranu. Rodilo sa to ťažko, ale pointa bola splnená – mečiarizmus pre nás už nie neznámy pojem. Možno nebude ani pre študentov FMK. A možno áno. Taká je demokracia,“ uzatvára.

Špeciálna príloha Otec národa a jeho deti bola súčasťou septembrového čísla, dotlač bola distribuovaná spolu s novembrovým vydaním časopisu. Aj keď v papierovej forme zmizla zo stojanov takmer okamžite, prečítať si ju môžete online na attelier.sk v sekcii Tlačené vydania » Otec národa a jeho deti.

Záverečná práca má študenta baviť

Aj takto môže vyzerať záverečná práca. Povzbudzujeme študentky a študentov, aby si vyberali témy prác podľa ich záujmov, schopností a zručností.

Rodilo sa to ťažko, ale pointa bola splnená – mečiarizmus pre nás už nie neznámy pojem, hovorí šéfredaktorka najlepšieho vysokoškolského časopisu a autorka špeciálnej prílohy. Zdroj: archív B. Čaranovej

Nemá to byť len o prehlbovaní vedomostí; význam spočíva aj v rozvoji kritického myslenia a v príprave na ďalšie akademické alebo iné profesijné úrovne – či už na štúdium v magisterskom stupni, alebo na vstup do pracovného prostredia, kde sa očakáva schopnosť analyzovať, písať a prezentovať informácie.

Zdroj titulnej foto: archív B. Čaranovej