Máme za sebou prvý víkend po 20 rokoch bez Na telo, vedenie televízie reláciu zrušilo. O aktuálnej situácii v médiách porozprával v éteri Aetteru doktor Ľuboš Greguš.
„Problém je, že Slováci nevedia rozlišovať, čo je spravodajstvo a čo publicistika,“ hovorí Greguš, pôsobiaci na Katedre masmediálnej komunikácie FMK ako odborný asistent. Zároveň vysvetľuje, v čom sa od seba odlišujú spravodajské a publicistické obsahy. Slováci majú pocit, že politické diskusné relácie sú spravodajským obsahom, čo však nie je pravda, novinár v publicistike je podľa neho povinný zastupovať ľudí a upozorniť na faktické či argumentačné chyby respondenta.
„Médiá sú považované za tzv. strážnych psov demokracie, i keď dnes možno s touto teóriou niektorí nesúhlasia, pretože postavenie médií v spoločnosti sa mení. No sloboda médií – aj pluralitných – patrí k základným prejavom demokratickej spoločnosti. A keď je demokracia akýmkoľvek politikom či stranou ohrozená, ,strážny pes‘ by mal brechať, malo by ho byť počuť. To politikom nie je po vôli,“ vysvetľuje pedagóg.
V poslednej epizóde podcastu Aetter rozhovory sa s moderátorom nášho študentského rádia Kristiánom Noskovičom rozprávali napríklad:
- o tom, či moderátor relácie Na telo Michal Kovačič porušil etický kódex novinára, keď vo vysielacom čase hovoril o zásahoch vedenia televízie do práce novinárov,
- o zmysle práce editorov a mnohých ďalších aspektoch súvisiacich s prácou v súčasných médiách,
- o bojkote médií zo strany koaličných poslancov,
- ale aj o situácii v maďarských médiách,
- v RTVS,
- o zmysle zákona o mediálnych službách
- či o rozdieloch medzi občianskou a profesionálnou žurnalistikou.
Celý rozhovor si môžete vypočuť na Spotify alebo priamo tu:
Zdroj titulnej foto: atteliér/Sandra Struhárová