Pedagógovia a doktorandi Katedry umeleckej komunikácie (ďalej KUK) zabezpečujú výučbu ťažiskových teoretických, ale najmä praktických predmetov, orientovaných na žurnalistickú, filmovú a umeleckú tvorbu, a to vo všetkých študijných programoch Fakulty masmediálnej komunikácie UCM – masmediálna komunikácia, marketingová komunikácia, teória digitálnych hier, aplikované mediálne štúdiá, vzťahy s médiami, v bakalárskom, magisterskom aj doktorandskom stupni štúdia.
Vzdelávanie
V predmetoch s praktickým zameraním a tvorivých ateliéroch i kabinetoch rozvíjajú kreatívne myslenie, schopnosť spracúvať rôzne témy originálnym spôsobom a tvoriť rôznorodé mediálne obsahy a umelecké výstupy, zodpovedajúce moderným mediálnym trendom v oblasti televíznej, filmovej, rozhlasovej, multimediálnej, printovej a onlinovej, fotografickej a výtvarnej tvorby, ako aj grafického a zvukového dizajnu.
Členovia katedry sú uznávaní praktici a umelci s bohatými skúsenosťami (fotograf, scenárista, dramaturg, režisér, zvukár, grafický dizajnér, kouč mediálnej prezentácie a pod.), sú členmi rôznych odborných komisií (napr. AMFO – výstava amatérskej fotografickej tvorby, CINEAMA, Zlatá klapka) a profesijných spolkov (napr. Syndikát slovenských novinárov, Združenie slovenských profesionálnych fotografov, Slovenská výtvarná únia), rešpektovaní v odbornej profesijnej komunite vo svojej oblasti. Pri výučbe uplatňujú individuálny prístup a priateľskú atmosféru. Na základe svojich praktických skúseností podporujú a usmerňujú tvorivé aktivity študentov so zameraním čo najviac rozvinúť ich talent, ale aj kritické sebahodnotenie vlastnej tvorby tak, aby boli čo najlepšie uplatniteľní na trhu práce.
Okrem toho KUK
- zastrešuje činnosť fakultných/univerzitných médií – časopis Atteliér, rádio Aetter (107,2), FMK TV,
- garantuje a organizuje študentský festival filmu a videa FREJM
- a v spolupráci s Katedrou jazykovej kultúry zabezpečuje obsah pre publikáciu študentských kreatívnych prác MUUZA.
V necovidovom období zorganizovali pedagógovia a doktorandi KUK množstvo fotografických workshopov a výstav (aj mimo pôdy fakulty) a ku každej vydali publikáciu s tvorbou pedagógov a študentov, napr. Obec, ktorá nespí (2017), Podolínec alebo samota v nás (2018), Čhavóre, brána, fotografie rómskej komunity v Lomničke (2018), Kde človek a voda pramení (2018), Alter Ego (2019), Damnatio memoriae – stratenie pamiatky (2019), Goral na Gory (2019), Deti Patrónky, Bratislava Quo Vadis (2019). Každoročne pripravujú aj fotografickú súťaž 35ka, jej výsledky hodnotí odborná porota zložená z fotografov z domáceho prostredia a z praxe.
Katedra odborne garantuje program a spravuje výstavy v Galérii Ľudovíta Hlaváča na Skladovej ulici, ktorá v roku 2021 oslavuje 10. výročie. Študenti fotografickej tvorby realizujú výstavy svojich semestrálnych prác nielen v Galérii Ľ. Hlaváča, ale aj v priestoroch Divadla Jána Palárika v Trnave či v ďalších mestách na Slovensku.
Študenti audiovizuálnej, multimediálnej, filmovej a fotografickej tvorby pod vedením pedagógov KUK vytvárajú záznamy divadelných predstavení pre Divadlo J. Palárika v Trnave a zapájajú sa do rôznych súťaží a festivalov (naposledy napr. Medzinárodného fotografického festivalu OFF Bratislava, OC Dunaj, sekcia Academy).
Vedecká a umelecká činnosť
Pedagógovia a doktorandi Katedry umeleckej komunikácie sa v spolupráci s inými katedrami zúčastňujú na výskumnej činnosti v rôznych projektoch v grantových schémach APVV, VEGA a KEGA, projekty FPU a i., ako aj sami aktívne podávajú projekty v uvedených oblastiach.
Vo vedecko-výskumnej činnosti sa predovšetkým zameriavajú na analýzu postupov tvorby mediálnych obsahov a umeleckých výstupov, aktuálne trendy v mediálnej produkcii, aj v kontexte ich účinnosti na jednotlivé cieľové skupiny či v kontexte technologického rozvoja, skúmajú rôzne moderné i archaické metódy tvorby a ich multimediálne presahy, pozornosť venujú aj osobnosti tvorcu či potrebám príjemcu. Špeciálne sa orientujú na skúmanie kreativity a umeleckých prvkov v súčasnej mediálnej produkcii.
S rovnakou intenzitou produkujú publikačnú aj umeleckú činnosť, ktoré si každoročne registrujú v Centrálnom registri publikačnej činnosti (CREPČ) a Centrálnom registri umeleckej činnosti (CREUČ).
V rámci umeleckej činnosti vydávajú fotografické publikácie, realizujú výstavy a workshopy (aj v spolupráci so študentmi), produkujú filmy či ďalšie audiovizuálne, auditívne alebo grafické diela.
Pod činnosť Katedry umeleckej komunikácie spadá aj príprava a zabezpečenie vydávania časopisu EJMAP (European Journal of Media, Art and Photography). Ide o vedecko-umelecké recenzované periodikum z oblasti mediálnej komunikácie, ktoré sa zameriava na súčasné podoby vývoja mediálneho prostredia v kontexte kreatívnych a umeleckých procesov. Vychádza dvakrát ročne a je indexovaný v databázach Web of Science a CEEOL. Na svojich stránkach prezentuje vedecké štúdie a eseje na predmetné témy, ako aj autorské artefakty. Nachádzajú sa v ňom reflexie umeleckej kreativity v oblasti mediálnej tvorby. Ponúka tiež priestor pre zaujímavé témy z oblasti média fotografie, teórie fotografie, teórie reklamy a mediálnych teórií vo vzťahu k interpretácii obrazu, ako aj umelecké profily osobností. Predmetom záujmu je oblasť médií a multimediálneho umenia, kultúry, estetiky z autorského i percepčného hľadiska. Rovnako kladie dôraz na témy súvisiace s mediálnym dizajnom, reklamou či marketingovou komunikáciu v naviazanosti na vizuálnu kultúru.
Ťažiskové oblasti vedecko-výskumnej a umeleckej činnosti Katedry umeleckej komunikácie:
- kritická reflexia mediálnych a umeleckých obsahov,
- nové trendy v mediálnej produkcii a mediálnej zábave,
- televízny, filmový, fotografický, dizajnérsky, hudobný a herný priemysel – postupy tvorby a trendy v nich,
- žurnalistické žánre,
- príprava, produkcia a multiplatformová distribúcia mediálnych komunikátov,
- osobnosť tvorcu a procesy tvorby,
- vnímanie a dopad mediálnej produkcie na recipienta,
- systém a organizácia práce v médiách,
- mediálna a umelecká tvorba v ére informačno-komunikačných technológií,
- kultúrny význam mediálnej a umeleckej tvorby vo vzťahu ku globalizovanej spoločnosti.
Aktuálne projekty:
VEGA
- 1/0283/20 – Synergia odvetví mediálneho priemyslu v kontexte kritickej politickej ekonómie médií
KEGA
- 013UCM-4/2021 – Projekcia digitálnych technológií v štruktúre výrazových prostriedkov média fotografie pri skúmaní luminografie, fotomontáže a inscenovanom portréte v pedagogickom procese
- 023UCM-4/2020 – Rozvoj digitálnoherných štúdií a dizajnu
Fond na podporu umenia
- 21-154-03946 – Boží archív (Petrik Béla, kňaz, fotograf, kronikár), spolupracujúca inštitúcia Múzeum v Kráľovskom Chlumci
- 21-143-00706 – Obraz – prelievanie realít – empíria videnia
HORIZONT 2020
- Research and Innovation Framework Programme: „Critical Exploration of Media Related Risks and Opportunities for Deliberative Communication: Development Scenarios of the European Media Landscape“ (akronym MEDIADELCOM).
Operačný program / Integrovaná infraštruktúra / Podpora výskumu, vývoja a inovácií
- NFP313010ASN4 – Riešenie spoločenských ohrození v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19
Fond pre podporu výskumu
- 2021 – Virtualizácia Galérie Ľudovíta Hlaváča
- 20-2023 – Výstavy renomovaných výtvarníkov a študentov v Galérii Ľudovíta Hlaváča
- 18-2023 – Implementácia mediálnej praxe do systému vzdelávania vysokých škôl na SR
Personálne obsadenie
Vedúca katedry
doc. PhDr. Zora Hudíková, PhD.
Tajomníčka katedry
Profesori a profesorky
doc. PhDr. Zora Hudíková, PhD.
Docenti
Odborní asistenti a asistentky
Mgr. Dušan Blahút, PhD.
Mgr. Ladislav Halama, PhD.
Mgr. art. Patrik Kolenčík, PhD.
Mgr. Peter Lančarič, PhD.
Mgr. Lucia Magalová, PhD.
Doktorandi a doktorandky
Mgr. Zuzana Belková (externá)
Ing. Viera Krúpová (externá)
Mgr. Kristína Svítok Mayerová
Mgr. Patrícia Nagyová
Mgr. Matúš Višváder
Pripravované aktivity
Na tomto mieste nájdete pravidelne aktualizované aktivity členov Katedry umeleckej komunikácie – výstavy, pozvané prednášky či pripravované workshopy a publikácie.
Plán aktivít Ateliéru komunikácie v médiu fotografie (AKMF) na AR 2023/2024
-
Prezentácia knižnej monografie
21. 9. 2023 – vyžiadaná prednáška a prezentácia knižnej monografie s názvom Petrik Béla – kňaz, fotograf, kronikár v Múzeu Kráľovský Chlmec.
Na prednáške sa zúčastnili doc. MgA. Jozef Sedlák a Mgr. Peter Lančarič, PhD., prvý ako autor knihy a druhý ako odborník na skenovanie a postprodukčnú úpravu sklenených negatívov pozostalostí Bélu Petrika.
-
Výstava, prednáška – Stredoeurópsky dom fotografie
3. 10. 2023 – kolektívna výstava členov Rumunského zväzu umeleckých fotografov, partnerskej organizácie Slovenského združenia profesionálnych fotografov, ktorá ilustruje rôzne žánrové a štylistické aspekty súčasnej rumunskej tvorby z oblasti krajinárskej fotografie, street fotografie, zátiší či fotografie architektúry.
Študenti zo žurnalistickej fotografie a fotografického praktika na FMK UCM v Trnave sa zúčastnili na výstave, prednáške a diskusii s prítomnými autormi v Stredoeurópskom dome fotografie v Bratislave.
Kurátori: Eugen Negrea, Cristina Moraru
Spolupracujúci autori: Lavinia German, Andrei Mateescu
-
Prednáška – Ľubo Stacho
25. 10. 2023 – plánovaná prednáška, prezentácia tvorby a beseda s významným slovenským fotografom prof. Ľubom Stachom o diptychoch a jeho ďalších projektoch pre študentov Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Skladová 3, FMK UCM, Trnava. Prednášku produkčne pripravia vyučujúci AKMF.
Projekt FPPV-20-2023 – Výstavy renomovaných výtvarníkov a študentov v Galérii Ľudovíta Hlaváča
-
Workshop – Strukáž/vnútorná vonkajšia krajina
26. – 29. 10. 2023 – workshop v Nižných Ružbachoch pre študentov Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave o avantgardnej technike strukáži. Produkčne ho pripravia pedagógovia a študenti z AKMF a Ateliéru úžitkovej fotografie (AÚF).
Projekt KEGA č. 013UCM-4/2021: Projekcia digitálnych technológií v štruktúre výrazových prostriedkov média fotografie pri skúmaní luminografie, fotomontáže a inscenovanom portréte v pedagogickom procese
Lektor z externého prostredia: Mgr. Ľubomír Hajdučík
Lektori z FMK: doc. MgA. Jozef Sedlák a Mgr. Peter Lančarič, PhD.
-
Prednáška – Anton Sládek
November 2023 – plánovaná prednáška, prezentácia tvorby a beseda s významným slovenským fotografom Antonom Sládekom pre študentov Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Skladová 3, FMK UCM, Trnava. Prednášku produkčne pripravia vyučujúci AKMF.
Projekt FPPV-20-2023 – Výstavy renomovaných výtvarníkov a študentov v Galérii Ľudovíta Hlaváča
Letný semester 2023
- Výstavy renomovaných umelcov v Galérii Ľudovíta Hlaváča na FMK UCM v Trnave:
- Pavol Pecha
- Ľubo Stacho
- Výstava z výberu študentských prác
Plán aktivít Ateliéru úžitkovej fotografie (AÚF) na AR 2023/2024
-
Workshop – portrétna fotografia
10. 10. 2023 – workshop „Základy portrétnej fotografie v štúdiu“ pre začínajúce fotografky a fotografov
-
Kreatívny portrét s Filipom Cepkom
17. 10. 2023 – workshop „Kreatívny portrét s Filipom Cepkom“ sa zameriava na techniku svietenia (ako sa kombinuje trvalé a zábleskové svetlo). Táto pokročilá technika sa dá využiť pri komerčnej, ale aj voľnej tvorbe.
-
Strukáž/vnútorná vonkajšia krajina
26. – 29. 10. 2023 – workshop v Nižných Ružbachoch pre študentov Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave o avantgardnej technike strukáži. Produkčne ho pripravia pedagógovia a študenti z AKMF a AÚF.
Projekt KEGA č. 013UCM-4/2021: Projekcia digitálnych technológií v štruktúre výrazových prostriedkov média fotografie pri skúmaní luminografie, fotomontáže a inscenovanom portréte v pedagogickom procese
Lektor z externého prostredia: Mgr. Ľubomír Hajdučík
Lektori z FMK: doc. MgA. Jozef Sedlák a Mgr. Peter Lančarič, PhD.
-
Vytvor si vlastný fotozine
21. 11. 2023 – workshop zameraný na selfpublishing – „Vytvor si vlastný fotozine“
Lektori: Peter Kočiš a Agáta Klimešová
-
Maľovanie svetlom
22. 11. 2023 – workshop maľovania svetlom pre študentov TEDI
Lektor: Mgr. Peter Lančarič, PhD.