Katedra masmediálnej komunikácie zastrešuje ťažiskové teoretické a praktické predmety študijného programu masmediálna komunikácia v bakalárskom, magisterskom aj doktorandskom stupni štúdia. Jednotlivé predmety sa venujú histórii a teórií médií, žurnalistike a jej rôznym formám, masovej a mediálnej kultúre a filozofii médií v interdisciplinárnej perspektíve.
Vzdelávanie
Cieľom katedry je formovať budúcich mediálnych odborníkov (predovšetkým po teoreticko metodologickej stránke). Základy vedeckého myslenia, schopnosť vyjadrovať kompetentné názory a postoje k aktuálnemu spoločenskému dianiu a kriticky ho hodnotiť, ale aj zručnosť a tvorivosť v nachádzaní tém hodných verejnej pozornosti sú dôležitými atribútmi každého mediálneho profesionála. Absolventi sú pripravení zvládnuť požiadavky mediálnej praxe po teoretickej a praktickej stránke a dokážu sa úspešne uplatniť na slovenskom a medzinárodnom trhu práce. Katedra flexibilne reaguje na aktuálne trendy v mediálnej praxi, pričom súčasťou vzdelávania sú prakticky orientované povinne voliteľné a výberové predmety. Taktiež každoročne hostí desiatky domácich a zahraničných odborníkov a osobností z domácich a zahraničných médií, tlačových agentúr, asociácií a iných mediálnych inštitúcií, ale aj zahraničných univerzít orientovaných na médiá a komunikáciu.
Vedecko-výskumná činnosť
Pedagógovia a doktorandi pôsobiaci na katedre v rámci svojej vedecko-výskumnej činnosti prispievajú k rozvoju študijného odboru mediálne a komunikačné štúdiá. Pravidelne sa zúčastňujú domácich a medzinárodných vedeckých konferencií, seminárov a sympózií. Publikujú v domácich i zahraničných vedeckých časopisoch venujúcich sa reflexii médií a komunikácie a participujú na organizácii etablovaných vedeckých podujatí, a to predovšetkým medzinárodnej vedeckej konferencie Megatrendy a médiá a konferencie doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov Quo Vadis Massmedia, Quo Vadis Marketing. Viacerí členovia aktívne pracujú v redakciách indexovaných vedeckých časopisov Communication Today, Acta Ludologica a EJMAP.
Členovia katedry sa podieľajú na riešení aktuálnych otázok postavenia médií v súčasnej spoločnosti prostredníctvom slovenských a medzinárodných vedeckých grantov (KEGA, VEGA, APVV, projekty cezhraničnej spolupráce, granty FPPV a iné), resp. iných na mediálnu prax orientovaných výchovno- vzdelávacích aktivít v kontakte s praxou (napr. seniori a mediálna gramotnosť). Katedra taktiež
intenzívne spolupracuje s obdobne zameranými pracoviskami na slovenských a zahraničných vysokých školách, a to predovšetkým v rámci vedecko-výskumnej, pedagogickej, publikačnej a mobilitnej činnosti. Pedagógovia katedry sú členmi významných slovenských a medzinárodných vedeckých a profesijných organizácií a združení, medzi ktoré okrem iných patria Slovenské filozofické združenie, Slovenská teatrologická spoločnosť, Slovenských syndikát novinárov, Worlds of Journalism Study, ECREA (European Communication Research and Education Association), Medzinárodná asociácia novinárov a iné. Členovia katedry sú taktiež prizývaní do komisií regionálnych a medzinárodných súťaží tvorivých mediálnych výstupov.
Ťažiskové oblasti vedecko-výskumnej činnosti katedry:
- kritická reflexia médií,
- teória médií,
- história mediálnej komunikácie (novinárstva, filmu, iných druhov masových médií),
- masová a mediálna kultúra, mediálny priemysel,
- nové trendy v mediálnej produkcii a mediálnej zábave,
- filmový, televízny, hudobný a herný priemysel,
- kultúrny význam novinárstva vo vzťahu ku globalizovanej spoločnosti,
- žurnalistika v ére informačno-komunikačných technológií,
- žurnalistická žánrológia,
- filozofia médií,
- etické aspekty médií a spoločenská zodpovednosť mediálnych podnikov,
- systém a organizácia práce v médiách,
- príprava, produkcia a multiplatformová distribúcia mediálnych komunikátov.
Partneri a spolupráca
Katedra masmediálnej komunikácie aktívne spolupracuje s inštitúciami, organizáciami, firmami a spoločnosťami pôsobiacimi v rôznych odvetviach mediálnej praxe.
Personálne obsadenie
Vedúci katedry
doc. PhDr. Ján Višňovský, PhD.
Zástupkyňa vedúceho katedry a tajomníčka
Mgr. Bc. Lucia Škripcová, PhD.
Profesori a profesorky
prof. PhDr. Slavomír Gálik, PhD.
doc. PhDr. Jana Radošinská, PhD.
doc. PhDr. Ján Višňovský, PhD.
Docenti a docentky
PhDr. Sabína Gáliková Tolnaiová, PhD.
doc. JUDr. Michal Maslen, PhD.
Mgr. Juliána Mináriková, PhD.
JUDr. PhDr. Martin Solík, PhD.
doc. Lukasz Pawel Wojciechowski, PhD.
Odborní asistenti a asistentky
Mgr. Ľuboš Greguš, PhD.
Mgr. Anna Kačincová Predmerská, PhD.*
Mgr. Miroslav Kapec, PhD.
Mgr. Eva Kramara Jonisová, PhD.
Mgr. Zuzana Kvetanová, PhD.
Mgr. Branislav Oprala, PhD.
Mgr. Lenka Rusňáková, PhD.
Mgr. Bc. Lucia Škripcová, PhD.
Mgr. Rastislav Zábojník, PhD.
Doktorandi a doktorandky
Mgr. Mária Dolniaková
Mgr. Oľga Dúbravská (externá)
Mgr. Bianka Francistyová
Mgr. art. Oliver Kohár
Mgr. Katarína Načiniaková
Mgr. art. Martin Schwarz
Mgr. Veronika Šašalová
Mgr. Tomáš Škarba (externý)
Mgr. Šimona Tomková
Externí lektori
PhDr. Vladimír Puchala
Mgr. Adam Valček
*na rodičovskej dovolenke
Vedecko-pedagogické charakteristiky všetkých členov katedry sú dostupné v mediálnom archíve FMK: archiv.fmk.sk.
- Prihlasovacie meno: VUPCH
- Heslo: FMKucm2021
Po prihlásení do mediálneho archívu je potrebné kliknúť v pravom hornom menu na ponuku “Štatistiky”, následne kliknúť na ružové tlačidlo “Vedecko/umelecko – pedagogická charakteristika osoby”.
Po kliknutí sa otvorí zoznam VUPCH všetkých pedagógov.