frejm 2022

Na FREJM 2022 príde aj herec z Game of Thrones

Po dvoch rokoch sa FREJM: Študentský festival filmu & videa opäť vracia do Kina Oko. V utorok 3. mája si publikum užije diskusie so zaujímavými hosťami a premietanie súťažných filmov študentov. 

Obnovený festival organizujú študenti a pedagógovia Fakulty masmediálnej komunikácie (FMK) Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave už od roku 2018. Hosťami minulých ročníkov FREJM-u boli osobnosti ako režisér Peter Bebjak, herec Dávid Hartl či producentka Zuzana Mistríková. Ani tohtoročný program nebude zaostávať. 

Po dvoch rokoch sa FREJM vracia do Kina Oko. Zdroj: frejm.sk

Rozprával sa s Cameron Diaz či Willom Smithom 

„V prvej diskusii sa stretnú celebritný novinár Boris Pršo a herečka, dramaturgička a moderátorka Kristína Tormová,“ uvádza jeden z organizátorov FREJM-u Ján Proner. Budú sa rozprávať aj o tom, ako vnímajú prácu novinárov, aký štýl komunikácie a vystupovania by mali pri rozhovoroch zvoliť či ako budovať pozitívne vzťahy medzi respondentmi a novinármi. Diskusiu bude viesť Branislav Oprala. 

Boris Pršo má skúsenosti z desiatok rozhovorov so svetoznámymi osobnosťami, medzi ktoré patria napríklad Cameron Diaz, Hugh Jackman, Will Smith či Ben Affleck. Ako dramaturg a režisér zas pracoval na rôznych televíznych projektoch, napríklad Hviezdna párty či Tvoja tvár znie povedome. 

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Boris Pršo (@borisprso)

 

Kristína Tormová sa okrem herectva a dramaturgie venuje aj písaniu a vlastnému podnikaniu. Pred kameru sa postavila vo filmoch Únos či Anjeli a hrala tiež v niekoľkých seriáloch, napríklad Hoď svišťom alebo Som mama. Ako spisovateľka vydala viacero úspešných kníh s tematikou materstva. V súčasnosti sa tiež venuje navrhovaniu a výrobe tričiek s vlastnou značkou. 

V popoludňajších hodinách sa na FREJM-e predstaví aj Vladimír Furdík. „Určite ho poznáte ako Nočného kráľa zo seriálového megahitu Hry o tróny,“ približuje organizátor Pavel Bielik. Je kaskadér, herec a choreograf bojových scén, ktorý spolupracoval s veľkými hollywoodskymi produkciami. Pracoval na filmoch ako Prometheus, Thor, Sherlock Holmes alebo Princ z Perzie. V prvej série Zaklínača pomáhal pri bojových choreografiách s mečom Henrymu Cavillovi. Porozpráva sa s ním náš doktorand, pedagóg a režisér Laco Halama, ktorý v roku 2018 nakrútil film Dubček. 

frejm 2022

Peter Bebjak bol na prvom ročníku FREJM-u v roku 2018 aj minulý rok, kedy sa festival pre koronavírus konal online. Zdroj: frejm.sk

Pre filmových nadšencov je navyše pripravený špeciálny event týždeň pred oficiálnym konaním FREJM-u. 26. apríla porozpráva režisér Ivan Ostrochovský o ceste nezávislého producenta k úspechu. Do širšieho povedomia divákov sa dostal najmä vďaka svojmu filmu Služobníci, ktorý mal 12 nominácií na thtoročné ocenenie Slnko v sieti. Jeho film zvíťazil v kategóriách Najlepší kameramanský výkon, Najlepší filmový strih a Najlepšie kostýmy.

Študenti predstavia vlastné filmy 

V 12. ročníku Noci filmových nádejí, ktorú organizovali televízie Markíza a Nova, sa do širšieho výberu súťaže dostalo sedem filmov z FREJM-u. Snímka 7:21:56 Na Orbite obsadila v československej konkurencii 3. miesto v kategórii dokument. „Tvorba študentov je na vysokej úrovni, aj keď FMK nie je primárne filmová fakulta,“ potvrdzujú organizátori. 

Aj tohtoročná súťažná sekcia programu je rozdelená do dvoch kategórií. V prvej si svoje diela porovnajú prváci a druháci, v druhej študenti tretieho, štvrtého a piateho ročníka FMK UCM v Trnave. Príspevky môžu tvorcovia prihlasovať do 29. apríla 2022. Súťažné filmy hodnotia pedagógovia FMK venujúci sa audiovízii a dvaja odborníci v tejto oblasti, ktorí nepôsobia na univerzite. 

Minuloročným víťazom FREJM-u v kategórii starších študentov je Tomáš Bednárik. Porotu zaujal jeho krátky dokument o Sýrčanovi Rodim, ktorý žije na Slovensku a otvorene rozpráva o problémoch jeho rodnej krajiny.

 

Okrem toho sa tohtoročný program FREJM-u prvýkrát rozširuje o súťaž digitálnych hier. „Študenti môžu prihlasovať hry, ktoré vytvárali na game jamoch či mimo nich, individuálne alebo v spolupráci,“ uvádza organizátor Juraj Kovalčík. Ohodnotia ich pedagógovia FMK z odboru Teórie digitálnych hier (TEDI) a externí odborníci. Ocenené hry budú prezentované krátkymi úryvkami z gameplay alebo trailermi.

„V predošlých ročníkoch festivalu sa prihlásilo vyše 80 filmov,“ povedal Ján Proner, ktorý dúfa, že vysoký záujem sa zopakuje. Divácka kulisa býva tiež veľmi početná. Festival je bezplatne otvorený pre širokú verejnosť. 

Na FREJM-e 2019 bol aj Dominik Bari, režisér dokumentu Ojmiakon o najchladnejšej obývanej dedine. Zdroj: frejm.sk

Ďalšie aktuálne informácie o festivale nájdete v evente na facebooku, na oficiálnom webe festivalu a na Instagrame

Zdroj titulnej foto: frejm.sk