Študenti z Fakulty masmediálnej komunikácie v Trnave pripravujú online event Duša moja zameraný na duševné zdravie. Čo je cieľom eventu, viac o príprave a zákulisí nám v rozhovore povie Šimona Tomková, jedna z dvoch organizátoriek eventu.
Ako sa tento nápad zrodil? Kto je jeho iniciátorom?
V škole máme kabinet eventov, kde sa učíme vymýšľať, organizovať a realizovať podujatia. Keďže to neberiem len ako predmet, ktorý musím dokončiť, ale ako možnosť vytvoriť čosi zmysluplné, rozhodla som sa využiť ju. So spolužiačkou Marikou Tisoňovou sme od začiatku vedeli, že máme chuť pripraviť vlastný projekt. Jej napadla téma duševného zdravia, dnes taká aktuálna a dôležitá. Mne sa zapáčila a začala som premýšľať, ako ju uchopiť.
Prečo práve názov „Duša moja“?
Lebo je to o tvojej, mojej a každej duši. Tento event má byť pre každého osobný a pritom spoločný pre všetkých. Rozmýšľala som nad názvom, ktorý by sa tejto myšlienke priblížil a zároveň ponúkol zaujímavé možnosti využitia pri propagácii a kreatívnej časti organizácie.
Pohrali sme sa so slovom „duša“ ako ľudské vnútro a „duša“ ako pneumatika. Tak vzniklo logo, základná grafika, námet na promo video. Dokonca používame vlastnú „audio značku“, a to časť melódie ľudovej piesne Duša moja.
Koľko ľudí treba na prípravu takéhoto eventu?
Zdalo by sa, že online podujatie zvládne pripraviť aj jeden človek. Ak však nechcete skončiť pri jednej prednáške a potrebujete pripraviť širší program premyslený do detailov, nie je to také jednoduché.
V tíme spolupracuje osem študentov a pomáha nám jeden doktorand, ktorý je tiež členom kabinetu. Každý má svoju úlohu, na ktorej postupne pracuje. Na online stretnutiach si vždy zhrnieme, čo sa nám podarilo, čo nevyšlo a na čom treba ešte zamakať. Musím povedať, že som veľmi milo prekvapená, ako dobre fungujeme. Sú medzi nami šikovní ľudia, ktorí sa venujú videu, grafike, komunikujú s hosťami či sa starajú o sociálne siete.
Čo je podľa vás event schopný priniesť, resp. aké sú jeho hlavné ciele?
Hlavným cieľom je jednoznačne búrať tabu. Ako často sa vás niekto opýtal: „Ako sa máš?“ Pravdepodobne miliónkrát. Málokedy však odpovieme, že nie veľmi dobre alebo rovno zle, aj keď je to pravda. O našej psychike často klameme. Nie sme zvyknutí priznávať si pred ostatnými, dokonca často ani pred sebou, že nás trápi nepríjemný šéf, zlý prospech, vzťah s blízkymi či financie. Dnes sa k tomu pridáva ešte aj zlá „kovidová“ situácia a ak jej máme ďalej čeliť, nemôžeme byť ticho. Chceme teda otvárať tému duševnej (ne)pohody a ukázať, že je v poriadku o nej hovoriť.
Ako bude event prebiehať?
Stále sa pracuje na detailoch, keďže pandémia nám viackrát zo dňa na deň zmenila plány, no základná štruktúra podujatia sa nemení. Musím povedať, že event otvoríme zaujímavo. Účastníci uvidia premiéru videa známeho hudobného hosťa, ktoré vytvoril priamo pre toto podujatie.
Ďalej si zhrnieme výsledky nášho prieskumu, v ktorom sme zisťovali, čo aktuálne najviac trápi vysokoškolákov. Dáme si diskusiu s viacerými odborníkmi z oblasti psychológie, ktorým budú môcť aj diváci klásť otázky anonymne cez aplikáciu Slido. Potom porozpráva jedna z autoriek knihy Nevyhorení nielen o tom, čo to znamená vyhorieť a ako sa tomuto syndrómu vyhnúť. Zahráme si kvíz, kde budú pre viacerých výhercov pripravené nevšedné ceny. Som si takmer istá, že také ešte v žiadnej súťaži nezískali! No a nakoniec máme pripravený workshop. Žiadna teória ani prednášky, budeme sa trošku hýbať a vyskúšame si užitočné dychové cvičenia.
Môže sa na ňom zúčastniť ktokoľvek alebo len študenti FMK?
Event je úplne pre všetkých, ktorým záleží na psychickom zdraví, chcú sa o ňom rozprávať a vedieť čo najviac. Odporúčam kliknúť „Zúčastním sa“ na facebookovej udalosti Duša moja a sledovať novinky. Postupne event bližšie predstavujeme a uvádzame zaujímavých hostí.
Chystáte sa s týmto eventom pokračovať aj budúci rok?
Určite by sme v ňom chceli pokračovať, najradšej mimo onlinového priestoru. Tipov na hostí je mnoho, tém, nápadov a chuti ešte viac. Veríme, že záujem nebude malý, podujatie má predsa význam, ak si nájde svojich priaznivcov, ktorých baví!
Bolo pre vás náročné vidieť, akými prekážkami si mladí ľudia prechádzajú?
S mnohými sa stotožňujem. Aj mňa trápi, že sa nemôžem vídať s priateľmi a že medzi ľuďmi panuje neistota, frustrácia. Prechádzala som si anonymné príbehy študentov, ktorí sa nám zdôverili v prieskume, a na jednej strane som bola trochu smutná, no na strane druhej ma potešilo, že toľko z nich má záujem hovoriť o svojich problémoch. Presne to je totiž cieľom podujatia Duša moja.
Prekvapili vás?
Mnohí áno. Viacerých študentov trápi napríklad šikanovanie či ich sexuálna orientácia. Trpia pocitom, že sa nemajú komu zdôveriť.
Ako by ste zhodnotili situáciu na Slovensku v rámci duševného zdravia?
Nie som odborníčka, no pri príprave projektu som si prešla viacero článkov a štatistík. Jedna z nich sa týka financovania starostlivosti o duševné zdravie na Slovensku. Podporujeme ju len 3 % z výdavkov určených na zdravotnú starostlivosť u nás. Za európskym priemerom tak zaostávame o polovicu. Pritom až 11 % zo všetkých chorôb na Slovensku sa týka psychiky. Tieto fakty posilňujú môj pocit, že túto oblasť zanedbávame. Aj preto chceme prispieť aspoň tak, ako vieme. Bližšie budeme o situácii diskutovať s odborníkmi počas eventu.
Z čoho sú mladí ľudia najviac „duševne unavení”?
V našej štatistike jednoznačne vyhráva COVID. To je pochopiteľné, situácia je dlhodobo zlá. Odhliadnuc od toho trápi študentov najviac škola a financie. Za seba môžem povedať, že je to veľká neistota. Pramení najmä z toho, že nevieme, kedy presne nastane zmena.
Mladý človek, ktorý si takpovediac začína budovať svoj život, nevie, kde je vlastne dobré v súčasnosti začať. Má si hľadať prácu? Nie je to teraz riskantné? Má počkať? Podobné otázky sa vynárajú v ďalších oblastiach života, a to, samozrejme, nielen u mladých. Chceme spolu debatovať aj o tom, čo robiť proti „duševnej únave“, ako aj dnes vidieť riešenia a netopiť sa v pesimizme.
Posledná otázka. Kedy sa na event môžeme tešiť?
Všetci sa stretneme už 9. marca online na Facebooku! Začneme podvečer o 17:00.
Autor: Simona Oravcová