V podcaste prezradil zopár trikov a rád, ktoré by mohli pomôcť študentkám a študentom zvládnuť tento deň s pokojom a prehľadom.
Hoci pre mnohých môžu štátnice pôsobiť ako strašiak, netreba sa báť. Docent Višňovský si v podcaste časopisu atteliér zaspomínal aj na svoje vlastné odpovedanie počas štátnych skúšok: „Priznám sa, že to bol pre mňa asi rovnaký stres ako aj pre študentov v súčasnosti.“
Z osobnej skúsenosti prezradil, že počas príprav je lepšie učiť sa dlhšie, v menších množstvách a systematicky. Chcieť zvládnuť celé učivo – často stovky strán materiálu – za dva až tri dni nemusí skončiť dobre: „Je to veľmi krátky čas na to, aby sa myšlienky uležali v hlave a aby aj človek získal trošku širší prehľad o témach, o ktorých sa učí.“
Čo je kameň úrazu?
Za najväčší problém, s ktorým sa stretáva v komisii, sú nekvalitné podklady. „Odporúčam pripravovať sa buď z vlastných materiálov, ktoré študenti získali počas štúdia na jednotlivých predmetoch, z poznámok, prezentácií, a, samozrejme, z odporúčanej literatúry, ktorá je aj súčasťou otázok na štátnu skúšku.“
Višňovský kladie dôraz aj na správnu psychohygienu. Je podľa neho dôležité rozdeliť si čas na učenie a čas na oddych. Okrem toho odporúča dopriať si pred skúškou kvalitný spánok, a keďže štátnice sú v letných mesiacoch, všetci by mali dodržiavať aj pitný režim.
V podcaste sa okrem iného dozviete:
- vtipný príbeh o horiacej zástrčke,
- na čo si dávať pozor pri odpovedi,
- v čom spočívajú najväčšie nedostatky u študentiek a študentov,
- s akými úsmevnými situáciami sa docent Višňovský stretol,
- ako sa čo najlepšie pripraviť,
- o možnom zavedení bezpečnostných opatrení aj pri štátniciach.
Zdroj titulnej fotografie: FMK