V Jame prebieha dvakrát do týždňa adaptačný kurz pre ľudí z Ukrajiny, ktorí našli prechodný domov v Trnave. Pomôcť môže každý študent, stačí obetovať hodinu a pol svojho času.
Pomoci nikdy nie je dosť. Na Fakulte masmediálnej komunikácie už niekoľko týždňov prebieha adaptačný kurz pre Ukrajincov, v ktorom sa primárne učia slovenčinu a dostávajú pomoc a dôležité informácie pre ich jednoduchšie nažívanie v našom meste. S prvotnou myšlienkou prišiel prodekan Andrej Brník: „V ťažkej situácii treba pomôcť. Preto som oslovil ukrajinských študentov na UCM a som rád, že takto môžeme pomáhať utečencom v Trnave.“
Pomáhajú ukrajinskí aj ruskí študenti
Lektormi kurzu sú ukrajinskí (a jeden ruský) študenti, ktorí študujú na UCM. Timur Loginov je prvák na FMK, študuje marketingovú komunikáciu a na prodekanovu výzvu reagoval so svojou priateľkou Anastasiou Schevchenko okamžite. „Keď sa začala vojna, trvalo mi dlho, kým som prijal a pochopil, že krajina, v ktorej som sa narodil, začala vojnu s krajinou, v ktorej mám veľa priateľov a kde žije rodina mojej priateľky. Spočiatku som túto situáciu znášal veľmi ťažko a všemožne som podporoval svoju priateľku, jej rodinu a priateľov.
Asi po dvoch týždňoch som si uvedomil, že na Slovensku je čoraz viac utečencov, a začal som hľadať spôsoby, ako pomôcť, ale obával som sa reakcie na moju národnosť. Keď som v e-maile uvidel správu, že naša fakulta chce organizovať adaptačné kurzy pre Ukrajincov, spýtal som sa svojej priateľky, či by mi s tým bola ochotná pomôcť, a počul som jasnú odpoveď: Áno. Stále som jej vďačný nielen za to, že podporila môj nápad pomôcť zorganizovať kurz, ale aj za to, že to robila spolu so mnou.“
Zatiaľ čo sa starší vzdelávajú, dobrovoľníci z radov pedagógov a študentov FMK trávia čas s ukrajinskými deťmi. „Väčšinu času chcú byť deti vonku, hrajú sa s loptou, naháňajú, hádžu frisbee a pod. Po Veľkej noci hľadali sladkosti na chodbách Jamy. Sú to deti, chcú behať, naháňať sa, vystrájať,“ hovorí doktorka Slávka Gracová.
Kurzy slovenčiny sú pre ľudí z Ukrajiny veľmi potrebné pre zaradenie sa do spoločnosti a hľadanie práce. „Ľudia, ktorí chodia na naše kurzy, sú vďační za všetko, čo pre nich fakulta a študenti robia. Prešli náročnú cestu na Slovensko bez toho, aby očakávali akúkoľvek podporu a pozornosť. Každú hodinu nám ďakujú za pomoc pri organizovaní humanitárnej pomoci, za hodiny, ktoré sme im poskytli, a hlavne za náš vzťah a pohotovosť. Za jeden mesiac sme zorganizovali viac ako 7 hodín, 2 tréningy so psychológom a dokonca sme oslávili aj sviatok, kde sa učili slovenský jazyk prostredníctvom hier, varili a ochutnali sme neuveriteľne chutné palacinky.“
„Deň čo deň sa snažíme udržiavať kontakt, zdieľať užitočné informácie v našej skupine, spájať ich a dať im šancu adaptovať sa na Slovensku a cítiť sa tu dobre. Mnohí ľudia z našich kurzov si už našli prácu a stále nám píšu, ďakujú a chodia na naše kurzy, keď je to možné. Okrem toho máme veľmi dobrý tím učiteľov, študentov zo Slovenska a Ukrajiny, ktorí pracujú a hrajú sa s deťmi. Deti majú unikátnu príležitosť naučiť sa rýchlo po slovensky,“ hovorí Timur.
Ako pomôcť?
V kurzoch budú lektori a dobrovoľníci pokračovať predbežne do konca mája. Každá pomocná ruka je dobrá, preto ak by ste chceli pomôcť, dobrovoľníkov k deťom nikde nie je dosť. Stačí sa zapísať »» do tabuľky «« k dátumu, kedy by ste mohli prísť. Vypíšte kontakt na vás a príďte v daný deň o 17.00 hod. do Jamy. Hrať sa môžu aj veľkí. Ďakujeme.
Zdroj titulnej foto: Katarína Hrabušová