achillova data

Študenti rozkrývali investigatívne kauzy. Vyhlásili víťazov programu Achillova Data

25 českých a slovenských študentov, rozdelených do siedmich tímov, intenzívne pracovalo na svojich projektoch po dobu dvoch mesiacov pod taktovkou mentorov, skúsených investigatívnych novinárov.

Svoje zistenia prezentovali pred odborníkmi a spoluúčastníkmi kurzu na slávnostnom večere v pražských priestoroch nadácie Bakala Foundation minulý týždeň. 

Nešlo o teoretické cvičenie

Nepriznané majetky vedúcich činiteľov českých i slovenských multicipalít, nedostatočná ochrana osovných údajon pacientov v ordináciách praktických lekárov alebo napríklad nákup followerov, tzv. „mŕtvych duší“, na sociálnych sieťach. To sú len niektoré témy investigatívnych káuz, na ktorých v uplynulých mesiacoch pracovali účastníci žurnalistického programu Achillova Data.

 

Nešlo pritom o žiadne teoretické cvičenie; študenti žurnalistiky z Českej a Slovenskej republiky sa pod vedením skúsených mentorov učili prenikať do reálnych káuz a svoje výsledky prezentovali na slávnostnom zakončení programu.

„Odhaľovanie korupcie, zločinu alebo porušovanie ľudských práv je vo verejnom záujme každej demokratickej spoločnosti. Preto motivujeme mladých autorov, aby sa zaoberali investigatívnou žurnalistikou,“ hovorí Václav Pecha, riaditeľ nadácie Bakala Foundation, ktorá program Achillova Data organizovala už po piaty raz. 

 

Zvíťazil slovenský tím

Odborná porota sa zhodla na víťazovi, ktorým sa stal slovenský tím s názvom BBF. Jeho členky Bernadeta Baroková, Ema Brunovská, Karolína Farská a Dominika Chrastová sú študentkami Univerzity Komenského v Bratislave a Univerzity Karlovej v Prahe. Zamerali sa na majetok predsedu NR SR Borisa Kollára s dôrazom na nejasné zdroje a podrobne ho zmapovali.

Medzi 25 finalistami boli aj študenti našej univerzity. Všetkým zúčastneným aj oceneným gratulujeme.

Články, ktoré vznikli v rámci programu Achillova Data 2021 a už vyšli v médiách:

Zdroj titulnej foto: Bakala Foundation